Prevence u dětí
Prevence je však nezbytná nejen u dospělých, ale především u dětí. Děti jsou náchylné ke vzniku zubního kazu již ve velmi raném věku, tedy hned jak se objeví první zoubky. Rizikovými faktory pro tvorbu zubního kazu u dětí jsou především rafinované cukry, ale i vývojové vady zubní skloviny nebo nízká socioekonomická situace, špatná ústní hygiena matky, špatný přístup k zubní péči, nízké dávky fluoridů, používání nesprávné zubní pasti a nedostatečné čištění zubů či chabé znalosti rodičů v oblasti dentální hygieny.
Nedostatek fluoridu
Bylo zjištěno, že malým dětem, které mají nedostatek fluoridu, hrozí vysoké riziko tvorby zubního kazu. Proto je velmi vhodné podávání potravinových doplňků s fluoridem. Je však nutné vždy toto konzultovat se zubním lékařem, protože předávkování fluoridem se pak může projevit jako poškození skloviny, neboli fluoróza, které se projevuje mírnou kosmetickou změnou barvy zubů. Platí, že přídavek fluoridu k pitné vodě může snížit riziko zubního kazu u dětí o 20-40%, ale neodstraňuje pochopitelně nebezpečí zubního kazu úplně. Koncentraci fluoridů zvyšuje významně také extrakt černého čaje.
Vápník
Jedním z hlavních faktorů pro prevenci zubního kazu je vápník, a to zejména pro děti v období růstu. Proto je vhodné do jídelníčku zařadit mléčné produkty, jako mléko, jogurty či sýry. A vzhledem k tomu, že vápník nemá žádnou přímou návaznost na tuk, je vhodné zvolit spíše nízkotučné jogurty či odstředěné mléko. Kravské mléko kromě vápníků obsahuje i fosfor nebo kasein, o nichž se rovněž předpokládá, že inhibují zubní kaz. Další skvělou volbou, jak dodat organismu vápník, je listová zelenina, mandle, para ořechy nebo sušené fazole.
Závažnost orálních infekcí však může způsobovat i podvýživa. Ta zvyšuje kritičnost onemocnění ústních sliznic a riziko vniku paradentózy se úměrně zvyšuje. Rovněž tak podvýživa významně podporuje tvorbu vývojových vad skloviny.
Oproti tomu různé studie prokázaly, že nižší frekvence výskytu zubního kazu v nízkém věku je spojeno s kojením.
SOUVISEJÍCÍ TÉMATA