Jednou z nejčastějších nemocí ústní dutiny (kromě zubního kazu) je paradentóza, zánětlivé onemocnění, které postihuje především dásně a závěsný aparát. Podle průzkumů trpí tímto onemocněním okolo 80%. Za jejím vznikem je především špatná ústní hygiena a nevhodné životní či stravovací návyky (kouření, sladkosti).
Toto onemocnění se projevuje ve třech stádiích. První stádium značí mírný otok a zarudnutí, které doprovází krvácení z dásní během čištění zubů. Během prvního stádia je léčba nejúčinnější.
Ve druhém stádiu se projevuje větším zánětem, který doprovází bolest, nepříjemný tlak, brnění a napětí. Dásně jsou v tomto případě zarudlé a oteklé. Mezi dásní a zubem vzniknou kapsy plné hnisu, dochází k obnažení zubních krčků a začínají se viklat zuby. Častější je i krvácení z dásní a pach z úst začíná být velmi nepříjemný.
Pro třetí stádium je charakteristické uvolňování zubů. V tomto stádiu už ale hrozí vážné komplikace. S krví jsou totiž do celého těla roznášeny nebezpečné bakterie, které napadají vnitřní orgány, především ledviny.
Příčiny vzniku paradentózy
Paradentóza vzniká díky bakteriím, které uvolňují toxiny poškozující dásně, a které vedou ke vzniku bolestivých zánětů.
K nejzávažnějším příčinám vzniku paradentózy patří hlavně špatná ústní hygiena. Velký vliv má ale také nesprávná skladba jídelníčku, různé poruchy zažívání nebo látkové výměny, nadměrné pití alkoholu či kouření. Velký podíl na vzniku tohoto onemocnění mají také usazený zubní kámen nebo neléčený zubní kaz. Za vznikem paradentózy ale může být také stres či úzkostné stavy, které negativně ovlivňují imunitní systém.
Prevence proti paradentóze
Abyste zabránili vzniku paradentózy je důležité věnovat dostatečnou pozornost ústní hygieně. Jak jistě každý ví, zuby by se měli čistit alespoň 2x denně. Pro odstranění zubního plaku v mezizubních prostorech používejte zubní niť nebo speciální mezizubní kartáčky. Péči byste ale neměli věnovat jenom zubům, ale také jazyku a dásním. I na nich totiž ulpívají bakterie. Skvělým přípravkem je v tomto případě ústní voda.
Větší pozornost byste měli věnovat také skladbě svého jídelníčku. Vyhnout byste se měli především sladkostem, nasyceným a sladkým nápojům. Právě ty jsou totiž častou příčinou vzniku zubního kazu i paradentózy. Naopak velmi vhodné jsou celozrnné výrobky a ovoce a zelenina v syrovém stavu.
V ideálním případě byste po každém jídle měli žvýkat žvýkačku bez cukru. Nejenže tím odstraníte zbytky potravin a zubního plaku, ale žvýkáním také dochází k prokrvení dásní, čímž se zvyšuje jejich odolnost proti zánětu.
Přípravky proti paradentóze
Proti paradentóze můžete bojovat také pomocí nejrůznějších přípravků. Například v lékárnách dnes můžete koupit nejrůznější gely, zubní pasty, ústní vody nebo dokonce i zubní prášky, které snižují riziko vzniku tohoto onemocnění. K docílení ještě lepších výsledků používejte také mechanické pomůcky, jako jsou kvalitní kartáčky nebo zubní nitě. Zapomínat byste neměli ani na posilování imunitního systému, například pomocí různých doplňků stravy či bylinek.
K nejrozšířenějším bylinkám patří především šalvěj, která se hojně využívá v ústních vodách pro své dezinfekční a stahující účinky. Skvělým pomocníkem je i heřmánek, který je při velmi vhodný při podrážděných dásní, má totiž uklidňující účinky. Odvarem z něj můžete ústní dutinu vyplachovat i několikrát denně. Účinný nálev na proplachování úst můžete vyrobit také z máty, která pomáhá při prevenci proti paradentóze.
Pokud vám dásně hodně krvácí, vyzkoušejte přesličku rolní, která zabraňuje krvácení. Vhodná je také mochna nátržník, která rovněž pomáhá při krvácení dásní. Další vhodnou bylinou je řepík lékařský známý díky své schopnosti urychlovat hojení a uklidňovat sliznice.