Dentální hygienistka, hygienista

Co by měl správný dentální hygienista znát a nabízet?

Zajištění individuální péče a ústní hygieny vyžaduje znalosti v uplatňování zásad biomedicínských, klinických i společenských věd. Tato profese jednoznačně demonstruje etické principy zdravotní péče, vhodné komunikační dovednosti i schopnosti kritického myšlení, ale přináší především konzistentní, bezpečnou klinickou léčbu pacientů, ale i rodin či skupin nebo komunit v různých prostředích a podmínkách zdravotní péče. Kromě toho tato profese vyžaduje i zájem a touhu pracovat s lidmi a pomáhat jim.

Kvalitní a profesionální hygiena ušetří pacientům mnoho problémů spojených s ústní dutinou, což může mnohdy vést až ke ztrátě zubů. Vhodné a odborné vedení napomůže nejen léčit zmíněné potíže, ale profesionální dentální hygienista dokáže poskytnout řadu odborných informací a podrobných pokynů. Díky tomu je snadné dodržovat zásady správné hygieny i doma a udržet tak své zubu funkční a zdravé po co nejdelší dobu.

Ukáže vám správný způsob čištění

Jednoznačně nejdůležitější věcí pro zdravé zuby je správný způsob čištění. Dentální hygienisté proto umí poradit nejen s výběrem toho správného kartáčku, ale také dokážou poradit se správnou technikou čištění zubů. A věřte, není to tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Čištění zubů je poměrně sofistikovaná záležitost. Vždyť ústní dutina obsahuje různá zákoutí, kam se dá běžným kartáčkem jen obtížně dostat. Takže otázka číslo jedna je nákup různých typů kartáčků. Dalším faktorem je pak výběr vhodné zubní pasty a ústní vody. Zde je rada odborníka k nezaplacení, protože volba zubní pasty či ústní vody je úzce spojena s vlastnostmi zubů či případnými onemocněními nebo náchylnosti k nim, kupříkladu odhalování zubních krčků, zabarvení zubní skloviny či sklony k paradentóze.

Stačí jen kartáček na zuby?

Velké procento lidí stále vyznává koncept použití pouze zubního kartáčku, maximálně v kombinaci s ústní vodou. Mezizubní kartáčky, zubní nit, kartáček na jazyk – to už jsou pro řadu klientů dentálních hygienistů při první návštěvě zcela neznámé pojmy.

Pochopitelně, že při prvním vyšetření specialisty je zapotřebí řádná konzultace, včetně osobní i rodinné anamnézy. Primární prohlídka pak zahrnuje kontrolu ústní dutiny, tedy zda je zde přítomen nějaký otok, asymetrie, stav tvrdých i měkkých tkání. Kromě toho je obvyklé provést i rentgen ústní dutiny, který odhalí mimo jiné stav alveolární kosti, tedy té části čelisti, v níž jsou ukotveny zuby. Toto je relativně snadný a rychlý způsob jak odhalit přítomnost paradoxálního onemocnění. V případě, že se přítomnost paradentózy potvrdí, konzultuje pak dentální hygienista další postup péče o chrup i ústní dutinu s paradontologem.

Podle stavu zubů a ústní dutiny pak odborník určí hygienický index, který se používá pro následné plánování léčby a péče o chrup.

Někteří dentální hygienisté mohou rozsah služeb rozšířit i o estetické činnosti, jako například bělení zubů nebo naopak v případě zjištění, že stav chrupu přístrojové bělení neumožňuje, dokáže specialista například doporučit vhodnou zubní pastu pro vybělení zubní skloviny.

Navštívit dentálního hygienistu je vhodné přibližně dvakrát do roka, pro sledování změn, ať již pozitivních nebo nedej bože negativních, které pacient nedokáže odhalit sám.


Doporučujeme